Najważniejsze porady podczas pisania listu motywacyjnego dla grafika komputerowego:
- List motywacyjny jest uzasadnieniem, dlaczego staramy się o pracę na danym stanowisku. Należy wykazać, że nasze doświadczenie zawodowe będzie pomocne na nowym stanowisku pracy. Należy również podkreślić swoją motywację do podjęcia nowej pracy.
- W liście motywacyjnym warto opisać tylko te cechy charakteru, które przydadzą się przy wykonywaniu obowiązków w nowym miejscu pracy. Najlepiej poprzeć je przykładami.
- List motywacyjny stanowi uzupełnienie Curriculum Vitae. Zawarte są w nim nasze doświadczenia zawodowe wraz z ich uzasadnieniem oraz własne plany na przyszłość.
- Zredagowanie profesjonalnego listu motywacyjnego jest pracochłonne. Jednak warto podjąć wyzwanie i stworzyć dokument, z którego sami będziemy zadowoleni.
- Wiadomość e-mail z dokumentami rekrutacyjnymi musi mieć tytuł, adresata a także krótką informację, że aplikujemy na dane stanowisko. Jeśli znamy nr referencyjny ogłoszenia należy go podać w treści wiadomości. W załączeniu przesyłamy dokumenty.
- W trakcie rekrutacji, pracodawca wymaga od aplikantów najczęściej CV a także listu motywacyjnego.
- W liście motywacyjnym trzeba napisać o jakie stanowisko się ubiegamy, gdzie znalazło się ogłoszenie pracy oraz warto podać nr referencyjny jeśli jest wymagany przez pracodawcę. Jest to pomocne w dużych korporacjach, gdzie w tym samym czasie prowadzona jest rekrutacja na wiele stanowisk.
- Pisząc list motywacyjny trzeba zwrócić szczególnie uwagę na język. Powinien być zwięzły i jasny. Nie powinien być kolokwialny lub zbyt potoczny.
- List motywacyjny jest jest dokumentem oficjalnym, dlatego trzeba zadbać o jego dobrą budowę. Na górze piszemy miejscowość wraz z datą, poniżej po lewej stronie dane kandydata, po prawej natomiast adresata dokumentu. Dalej znajduje się właściwa treść listu. Trzeba pamiętać, aby po wydrukowaniu odręcznie podpisać pismo.
Pobierz wzory dla grafika komputerowego:
Więcej wzorów na www.startcv.pl
Grafik komputerowy – czym się zajmuje?
- Zadania i czynności robocze.
Grafika komputerowego nie powinno się utożsamiać z artystą. Jego podstawowym zadaniem jest opracowanie projektów graficznych w charakterze reklamowym, informacyjnym, programowym. Te czynności grafik wykonuje przy pomocy komputera i specjalnych programów i urządzeń: drukarki, skanery, kopioramy, destylarki, nawilżarki klisz, densytometry- wśród nich ważne jest posiadanie komputerów marki Macintosh. Zazwyczaj graficy są zatrudniani w agencjach reklamowych, studiach grafiki komputerowej, wydawnictwach i innych zakładach tworzących materiały reklamowe i publikujących materiałów do druku. Grafik może znaleźć zatrudnienie w prasie, telewizji, w internecie. Tworzy bilbordy, ulotki, nadruki na koszulkach, wizytówki, okładki książki, etykiety na opakowania, kartony. Pracuje przeważnie na zlecenie kogoś. Mają możliwości samozatrudnienia, założenia własnej działalności gospodarczej. Zakres działań i obowiązków jest zależny od wymagań stawianych przez klienta i przez firmę, w której pracuje grafik komputerowy. W większych firmach widać określony podział obowiązków na pracowników. W mniejszych firmach, bądź w ich własnych firmach, graficy maja dużo obowiązków, gdyż nie tylko zajmują się branżą, w której są wyuczeni. Praca grafik składa się z etapów. Na początku są prowadzone rozmowy z klientem. Wtedy grafik dowiaduje się co się od niego oczekuje, jakie są plany do zrealizowania i w jakim czasie trzeba stworzyć projekt. Następnie zaczynają się czynności twórcze. Grafik tworzy projekt zgodnie z zaleceniami klienta. Następnie każdy swój krok konsultuje ze swoimi doradcami, współpracownikami, także z klientem. Na koniec grafik oddaje projekt zleceniodawcy i odbiera pieniądze. Końcowy projekt ma zapis elektroniczny. Dopiero po zastosowaniu odpowiednich urządzeń może on przybrać materialną formę. Praca grafika komputerowego ma charakter komercyjny, gdyż pracuje dla agencji reklamowych i dla instytucji zajmujących się usługami. Grafik przyjmuje pośrednie miejsce pomiędzy sprzedawcą, który zleca mu promocję danego produktu, a klientem, którego ma zachęcić do kupna rzeczy.
- Środowisko pracy.
Grafik komputerowy pracuje w biurze, bądź w specjalnej pracowni. Zdarza się, ale rzadko, że grafik może pracować na świeżym powietrzu- jest to zależne od wykonywanego projektu. Większość swojego czasu pracy grafik spędza w pozycji siedzącej, jednak niektóre czynności musi wykonywać na stojąco. Taka pozycja stwarza wiele zagrożeń od strony zdrowotnej. Jest narażony na choroby wynikające z siedzącego trybu pracy, który jest notabene dosyć długi: zwyrodnienia kręgosłupa. Wady wzroku także są częstym schorzeniem informatyków, jest to spowodowane kiepskim oświetleniem i pracą przy monitorze. Pracownik często kontaktuje się z ludźmi- pracownikami firmy, którzy zajmują się tworzeniem i utrzymaniem wizerunku firmy. Grafik jest narażony także na sytuacje stresowe. Musi być odporny na stres i na pochodne jego. Nie powinien być nerwowy. Cierpliwość i dokładność są cechami relewantnymi dla tego zawodu. Poczucie estetyki także wpływa korzystnie na wybór kandydata na to stanowisko. Często grafik musi mieć wygląd reprezentacyjny, gdyż promuje i reklamuje firmę na zewnątrz, np. podczas rozmów z klientem. Praca grafika ma charakter indywidualny jak i grupowy, jest to zależne czy grafik pracuje w małej czy dużej firmie. Zazwyczaj pracuje w swoim biurze, ale często także pracuje w innych pomieszczeniach na terenie całego zakładu, tam gdzie jest potrzebny.
- Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy przez dorosłych.
Pracownik często kontaktuje się z ludźmi- pracownikami firmy, którzy zajmują się tworzeniem i utrzymaniem wizerunku firmy. Grafik jest narażony także na sytuacje stresowe. Musi być odporny na stres i na pochodne jego. Nie powinien być nerwowy. Cierpliwość i dokładność są cechami relewantnymi dla tego zawodu. Poczucie estetyki także wpływa korzystnie na wybór kandydata na to stanowisko. Często grafik musi mieć wygląd reprezentacyjny, gdyż promuje i reklamuje firmę na zewnątrz, np. podczas rozmów z klientem. Praca grafika ma charakter indywidualny jak i grupowy, jest to zależne czy grafik pracuje w małej czy dużej firmie. Ponadto kreatywność i charyzma są relewantnymi cechami dla tego zawodu. Kolejną ważna cechą jest zdolność komunikowania się na różnych poziomach: na poziomie mediów i na poziomie kontaktów międzyludzkich. Z wymienionymi cechami łącza się umiejętności menadżerskie i zainteresowania społeczne. Nie ma wyraźnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu, jednak grafik powinien się cechować doskonałą sprawnością fizyczną. Jedyna barierą mogą być choroby psychiczne, nieuleczalne wady słuchu, wymowy, wzroku. Kierownik powinien być odporny na stres i potrafić pracować pod presją czasu. Bez wątpienia grafik nie może mieć żadnych problemów ze wzrokiem, albo takich problemów, które przeszkadzałby w jego pracy. Ważna jest znajomość języków obcych. Grafik powinien przynajmniej znać język zachodnioeuropejski na poziomie komunikatywnym.
- Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura.
Awans w tym zawodzie jest ściśle związany z polityka i ustalona hierarchią firmy oraz z dynamiką jej rozwoju. Małe firmy nie dają za dużych szans na awansowanie. Takie firmy zatrudniają zaledwie kilkanaście osób, które pracują tylko na wyznaczonych odgórnie, permanentnych stanowiskach. Ponadto stanowiska zajmują zazwyczaj właściciele firmy. Duże firmy, korporacje dają możliwość wspinania się po szczeblach kariery zawodowej. Można awansować na kierownika projektu bądź działu. Skutecznym sposobem na zrobienie kariery jest założenie własnej działalności gospodarczej. Samozatrudnienie jest dobą alternatywą dla grafików komputerowych na rynku pracy. Przyjęcie na stanowisko jest uwarunkowane wysokimi kwalifikacjami, umiejętnościami oraz doświadczeniem. Wyróżnia się zawody, które swoja specyfiką przypominają zawód grafika komputerowego, są to: artysta grafik, artysta plastyk, artysta malarz.
- Możliwości zatrudnienia oraz płace.
Zawód- grafik komputerowy to zawód, który jest pożądany na rynku pracy, pracodawcy zabiegają o ludzi, którzy zajmują się tą branżą. Podobnie jak programista, administrator sieci komputerowych, grafik komputerowy jest zawodem z branży informatycznej. Osoba na tym stanowisku jest pracownikiem atrakcyjnym, gdyż ma dwie kompetencje: artystyczne i informatyczne. Decydujące znaczenie podczas zatrudnienia są przebyte szkolenia i kursy, a także znajomość oprogramowań graficznych. Uzdolnienia artystyczne są atutem dla kandydata, jednak nie są brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Grafik ma być przede wszystkim fachowcem. Mimo dużego zapotrzebowania na grafików, zdarzają się przypadki bezrobocia w tej branży. Dlatego warto pomyśleć o samozatrudnieniu, o otworzeniu swojej własnej firmy. Najwyższe zarobki grafik może uzyskać w większych ośrodkach miejskich.