Żyj w zgodzie z naturą

Środowisko naturalne to nasze wspólne dobro, dlatego wszyscy powinniśmy o nie dbać. Zasady ochrony środowiska warto wpajać już małym dzieciom, aby wiedziały one jak w przyszłości zadbać o swoje otoczenie.

Zasady zachowania w lesie

Przed wyprawą do lasu warto korzystając z narzędzia państwowy monitoring środowiska i sprawdzać aktualne wartości dla powietrza.
Gdy wybierasz się do lasu samochodem zawsze parkuj tylko w miejscach dozwolonych. Pozostawienie auta w środku lasu może grozić pożarem a ponadto utrudnia poruszanie się pracownikom nadleśnictw.
Gdy spacerujesz po lesie dbaj o rośliny i zwierzęta. Gdy jesteś w rezerwacie poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach. Nie dokarmiaj na własną rękę zwierząt, od tego są służby leśne. Nie należy niszczyć mrowisk ani chodzić po wykopanych przez zwierzęta norach.
Pamiętaj, że w lasach występują rośliny chronione, których bez pozwolenia zrywać nie wolno. Bez przeszkód można zrywać jeżyny, maliny, żurawinę ale tylko na użytek własny.
Przed wyjściem na grzybobranie trzeba upewnić się, jakich gatunków nie wolno zbierać. Jeśli chodzi o technikę to dozwolone jest jedynie ręczne zbieranie grzybów. Miejsce po zebranym grzybie należy przykryć ściółką leśną.
Bez pozwolenia w lasach nie wolno zbierać także szyszek, mchu i leżącego drewna.
Mając na uwadze dobro żyjących w lesie zwierząt należy zachowywać ciszę. Gdy chcesz do lasu zabrać własnego psa nie zapomnij o smyczy dla niego.
O dobrostan terenów leśnych dbają powołane do tego służby, które w swojej pracy często wykorzystują monitoring środowiska. W razie wątpliwości, co do zachowania w lesie zawsze można poprosić o radę na przykład doświadczonego leśniczego.

Zasady rozpalania ognisk w lesie

Będąc w lesie ognisko możemy rozpalić tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Należy do tego nakazu podchodzić bardzo poważnie, bo każdego roku zdarzają się setki pożarów w lasach wywołanych przez lekkomyślność człowieka. Ustawa o lasach mówi, że ogniska można palić w odległości, co najmniej stu metrów od granicy leśnej. Ochrona środowiska jest bardzo ważna, pamiętajmy, więc by uważać z ogniem, bo tak cennych terenów leśnych mamy w Polsce coraz mniej.

Jak nie śmiecić w lasach?

W lasach, które są naszym wspólnym dobrem bezwzględnie nie można pozostawiać śmieci. Wybierając się do lasu trzeba zminimalizować ilość odpadów, jakie mogą powstać (usuwanie ropopochodnych). Najlepiej wziąć ze sobą napoje w butelkach wielorazowego użytku i zadbać o to, żeby nie zabierać niepotrzebnych opakowań po żywności. Warto z kolei mieć własny worek na śmieci, bo zawsze jakieś nieczystości mogą postać i wtedy zabierzemy je ze sobą.
Lasy to nasze wspólne narodowe dobro. W podtrzymywaniu ich dobrej kondycji pomaga państwowy monitoring środowiska, ale również każdy z nas swoim zachowanie może przyczyniać się do ich właściwego funkcjonowania z pożytkiem dla ekosystemu i społeczeństwa.

Opracowanie: https://promea.pl/oferta/monitoring-srodowiska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *