Wejście w życie nowego rozporządzenia Ministra Środowiska dotyczącego prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz podejmowania działań naprawczych doprowadziło do powstania nowych wyznań, przed którymi muszą stanąć zarówno firmy deweloperskie jak i budowlane. Wyzwania te związane są z remediacją gruntu, która w nowych przepisach została znacznie zaostrzona, głównie pod względem zanieczyszczenia ziemi. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę całą branżę budowlaną wszyscy są zgodni co do jednego: remediacja jest potrzebnym działaniem na rzecz odnowy terenów poprzemysłowych, a wejście w życie nowych przepisów może tylko doprowadzić do szybszego rozpowszechnienia tego procesu.
Remediacja gruntów co to takiego?
Remediacja gruntów dotycząca ponownego wykorzystania i odnowienia terenów kiedyś przemysłowych, dziś już praktycznie bez użytecznych, była jednym z głównych tematów, omawianych podczas śniadania biznesowego, które odbyło się końcem ubiegłego roku. Z taką inicjatywą wystąpiły firmy BPi Polska i CFE Polska, a także kancelaria Linklaters, firma Menard oraz agencją Tauber Promotion i magazyn Eurobuild CEE. Wydarzeniem tym zainteresowanych było ponad 50 firm budowlanych oraz deweloperskich, co z kolei przyczyniło się do zmian w sferze regulacji prawnych, które do tej pory nie dla wszystkich interesujących się tym tematem są przejrzyste i zrozumiałe.
Remediacja, nowe przepisy prawne
Samo pojęcie remediacja, oznacza zarówno oczyszczanie jak i usuwanie zanieczyszczeń z miejsca w którym kiedyś odbywała się działalność przemysłowa. Proces remediacji ziemi, został zawarty w regulacjach Prawo ochrony środowiska, w którym zostały zawarte wytyczne dotyczące zakresu oraz oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemnych, a także zawierają możliwe do podjęcia działania, których głównym celem jest naprawa poprzemysłowych obszarów, na których maja powstać nowe budynki. Nowe przepisy prawne w sposób szczegółowy opisują substancje szkodliwe, które mają wpływ na standard ziemi, jak również mówią o proporcjach szkodliwych substancji w gruntach, a co za tym idzie opisują możliwości przeprowadzania badań, których zadaniem jest oszacowanie poziomu zanieczyszczeń występujących w ziemi.
Remediacja terenu
Przeprowadzenie remediacji terenu to główne zadanie firm budowlanych i deweloperskich, ponieważ to im powinno zależeć na oczyszczenie gruntów pod budowę, a to z kolei wiąże się z możliwością sprzedaży jak największej liczby wybudowanych domów i mieszkań. Natomiast sama remediacja terenu jest zagadnieniem dość nurtującym przyszłych nabywców mieszkań, jednak dla nich jest to proces którego nie muszą się bać, a ich przyszłe domy będą stały na oczyszczonych i zdrowych gruntach.
Mówiąc krótko remediacja jest jednym z elementów, składających się na odnowę terenów przemysłowych, jednak jest to na tyle specyficzny temat, który wymaga cały czas podejmowania nowych działań i powstawania nowych i bardziej szczegółowych przepisów prawnych.
Na podstawie: www.hydrogeotechnika.pl