Akredytacja - wyjaśnienie pojęcia

Czym jest akredytacja?
Określenie „akredytacja” coraz częściej odnosi się nie tylko do dyplomatów lub osób sprawujących funkcje publiczne ale także do jednostek takich jak laboratoria. Akredytacja laboratorium ma jednak inne znaczenie niż w przypadku akredytacji innych podmiotów publicznych czy osób fizycznych. Pojęcie akredytacji określa norma ISO/IEC 17000:2006 i określa ona że termin akredytacja to potwierdzenie kompetencji danego podmiotu, formalne uznanie przez jednostkę do tego upoważnioną do działań w określonym zakresie. Jednostka certyfikująca poprzez udzielenie akredytacji uznaje kompetencje danej jednostki organizacyjnej (np. laboratorium) czy podmiotu w obszarze oceny zgodności w konkretnymi normami prawnymi. Każdy certyfikat akredytacji określa zakres akredytacji oraz dookreśla obszar potwierdzonych kompetencji.

Laboratoria a akredytacja
Uzyskanie akredytacji czy pozytywnej oceny kompetencji jest ważne także dla laboratoriów. Otrzymanie jej jest potwierdzeniem, że laboratorium działa zgodnie z określonym w dokumentach systemem zarządzania oraz posiada odpowiednie kompetencje do wykonywania badań które określone i opisane zostały w zakresie akredytacji. Podstawy do udzielenia akredytacji laboratorium oraz zasady jej udzielania zostały zawarte w normach międzynarodowych które zostały dopasowane do porządku prawnego w RP.

Akredytacja obowiązkowa podczas starania o uzyskanie notyfikacji
Przepisy obowiązujące w Polsce nie nakładają obowiązku uzyskania akredytacji. Jest to proces dobrowolny do którego może przystąpić każde laboratorium które wyraża taką chęć. W tym przypadku warto odróżnić pojęcie notyfikacji a akredytacji. W przypadku, gdy laboratorium zamierza starać się o uzyskanie notyfikacji, warunkiem koniecznym do złożenia takiego wniosku jest uzyskanie akredytacji wydanej przez Polskie Centrum Akredytacji. Proces notyfikacji rozpoczyna się w momencie otrzymania autoryzacji. Wówczas jednostka zostaje zakwalifikowana do procesu notyfikacji. Uzyskanie notyfikacji daje możliwość wykonywania oceny zgodności w odniesieniu do konkretnej dyrektywy unijnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *